Úvod
Najväčšou skupinou, ktorá sa obzerá po prenájme nehnuteľnosti, sú zárobkovo činné osoby, jednotlivci alebo mladé bezdetné páry, ktoré zatiaľ nemajú možnosť zaobstarať si vlastné bývanie. Z tohto dôvodu je najväčší dopyt po jedno a dvojizbových bytoch, ktoré majú nielen šikovnú dispozíciu (napr. majú samostatné WC a nie spojené s kúpeľňou), ale sú aj zariadené komfortným a funkčným nábytkom. Nájomcovia hľadajú v prenajatom byte pocit domova a bezpečia, ale zároveň ocenia aj dostatok miesta na uskladnenie všetkých svojich vecí. Preto je vhodné poskytnúť k bytu aj pivnicu. Ako teda byt na prenájom zariadiť?
Voľte štandardizované rozmery
Pri samotnom zariaďovaní sa uistite, že byt má dostatok úložného priestoru, ako sú skrine, police a skrinky. Vymyslieť šikovný úložný priestor je dôležité najmä pri menších, jedno a dvojizbových bytoch, ktoré neposkytujú toľko priestoru. Nehnuteľnosť, ktorú chcete prenajímať, neodporúčame zariaďovať nábytkom na mieru. Jeho cena je o dosť vyššia a v prípade jeho poškodenia budú vysoké aj náklady na opravu. Skrine, kuchynské skrinky alebo dvierka v štandardizovaných rozmeroch sú cenovo oveľa dostupnejšie a aj praktickejšie v prípade potreby výmeny.
Čo určite nevynechať
Základné vybavenie by mala mať každá miestnosť. Patrí sem posteľ s matracom v spálni, pohovka a stôl v obývacej izbe, jedálenský stôl a stoličky v jedálni, chladnička v kuchyni a práčka v kúpeľni. Do kuchyne môžete pridať mikrovlnku a do obývačky televízor. Toto príslušenstvo však nie je podmienkou. Ďalšie vybavenie, ktoré nájomcom uľahčí bývanie, sú vysávač, žehliaca doska a sušiak na bielizeň. Ak do prenajatého bytu zaobstaráte nástroje na upratovanie (nemyslím tým, samozrejme, čistiace prostriedky), tak zvýšite pravdepodobnosť, že nájomci budú riadne upratovať. Častokrát, špeciálne po nasťahovaní, nájomca nebude chcieť riešiť otázku, kde ísť kúpiť vysávač, mop, vedro, atď. Navyše, vy si môžete o kúpu takýchto vecí znížiť daň z príjmov (použiť ich ako daňový výdavok).
Aké spotrebiče vybrať
Spotrebiče najvyššej triedy by mohli cenu prenájmu veľmi predražiť, preto aj tu siahnite po strednej triede, tým najlacnejším sa radšej vyhnite. Kvalitnejšie spotrebiče a materiály majú dlhšiu životnosť a sú odolnejšie. To znamená, že budete menej často čeliť problémom a opravám vybavenia, s ktorými je bezprostredne spojené aj navýšenie nákladov.
Čo dať do inventárneho zoznamu
Keď sa rozhodnete, že budete byt prenajímať zariadený, pri jeho odovzdaní nájomcovi do užívania nezabudnite všetko zariadenie prejsť a poznačiť do inventárneho zoznamu, ktorý obaja podpíšete. Je na mieste urobiť si v prítomnosti nového nájomcu podrobnú fotodokumentáciu stavu bytu pri jeho odovzdaní a v rovnakom stave by vám mal nájomca byt vrátiť po skončení nájomného vzťahu s prihliadnutím na bežné opotrebenie. Do inventárneho zoznamu uvádzajte aj prípadné poškodenie inventáru. Inventárny zoznam by mal byť súčasťou nájomnej zmluvy a vygeneruje vám ho portál trh.eu.